Site Rengi

Ölü İçin Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

13.02.2022
955
Ölü İçin Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

Ölü İçin Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

Yakını vefat eden biri tarafından, ölü için hayır lokması ne zaman dökülür sorusu oldukça merak edilir. Türkiye’nin dört bir yanında yaygın olan lokma dağıtımı ile ölen kişinin ruhunun, lokmayı yiyen kişilerden aldığı hayır duaları sayesinde huzur bulacağına inanılır. Zira ölünün arkasından da hayır ve hasenat yapılabileceği İslâm dininde mevcut olan bir inançt olarak önümüzde duruyor. Ölü için hayır lokması ne zaman dökülür sorusu her yöreye göre farklılık göstermesiyle dikkat çeker. Örneğin; 7’sinde, 40’ında, 52’sinde, ölüm yıldönümünde lokma dağıtımı yapılabilir. Bunun dışında istediğiniz her zaman da lokma döktürmeniz mümkündür. Çünkü amaç, ölmüş kimse adına hayırlı bir iş yapıp sevap kazanmasını sağlamaktır.

Hayır Lokması Nasıl Dökülür? 

Lokma; un, şeker ve yağ gibi temel bileşenlerden oluşan basit ve hafif bir tatlıdır. Aynı zamanda Osmanlı dönemine kadar uzanan bir geçmişi vardır. Dini ve kültürel bir değer niteliğindedir. Ege bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kesiminde gerçekleştirilen bir hayır fiiliyatıdır. Özellikle cami çıkışında dağıtılan bu lokmalar, profesyonel lokmacılar tarafından dökülür. Mobil araçlarla istediğiniz yere getirilerek sıcak servis imkânı sunulur. Sadece ölülerin arkasından değil, düğün ve sünnet gibi organizasyonlarda da döktürülebilir. Lokma, yiyen kişiye de yaptıran kişiye de ölmüş kişiye de sevap kazandırır.

Lokma Döktürmenin Maliyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Lokma döktürülürken dikkat edilmesi gereken en önemli husus tabiki de hijyendir. Hayır vesilesiyle yapılacak bir işin, yiyen kişinin sağlığını bozmasını kimse istemez. Bu yüzden lokma dökülen firmanın steril bir hizmet sunması gerekir. Aynı zamanda kullanılan malzemenin kalitesi de önemli bir detaydır. Ölü için hayır lokması ne zaman dökülür sorusu beraberinde lokma fiyatı ne kadardır sorusunu getirir. Lokma döktürmenin fiyatı lokmanın kaç kişilik olacağına, yanında ekstra talep olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Firmamız; hijyen, deneyimli personel, kaliteli ürün ve uygun fiyat garantisi ile lokma dağıtımı hizmeti vermektedir. Sizde lokma döktürmek ve hayır işlemek gibi bir durumunuz var ise firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.