Site Rengi

Ölmüşlerinizin Hayrına Lokma Döktürme

22.08.2020
41
Ölmüşlerinizin Hayrına Lokma Döktürme

Ölmüşlerinizin Hayrına Lokma Döktürme

Günümüzde birçok şey için lokma döktürülebilir. Bunların arasında en çok ölmüşlerinizin hayrına lokma döktürme fikri yaygındır. Tabii bu sadece ölmüşlerin hayrına lokma döktürülür anlamına gelmiyor. İstediğiniz müddetçe her zaman lokma döktürebilirsiniz. Kutlamalar, kandiller ya da diğer özel günlerde de lokma döktürmeniz mümkündür. Bunun için sizi yazımızda bilgilendirmeyi uygun gördük.

Hayır lokmalarını siz kendiniz dökmek istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda lokma döktürme endişesi taşımanıza hiç gerek yoktur. Hayır lokması döken kişiler bulduğunuz müddetçe lokmalarınızı kendiniz dökmek zorunda kalmazsınız. Özellikle kalabalık bir kesime döktürecekseniz bu konuda birilerine danışmanız zorunlu hâle gelebilir. Tabii lokmanızı döktüreceğiniz kişilere de dikkat etmeniz gerekir.

Sadece Ölmüşlerin Hayrına Mı Lokma Döktürülebilir?

İstediğiniz her zamanda lokma döktürebilirsiniz. Bu sadece ölmüşlerinizin hayrına lokma döktürme olarak algılanmamalıdır. Mevlit ve vefat eden yakın için döktürülen lokmaların yanı sıra sünnet, düğün, nişan gibi kutlamalarda da hayır lokması döktürülebilir. Bundan dolayı hayır lokmasını sadece ölmüşlerin hayrına değil çeşitli kutlamalarınızda da döktürebilirsiniz.

Kimisi cuma ve kandiller için de hayır lokması döktürür. Siz de istediğiniz zaman cuma ve kandillerde lokma döktürebilirsiniz. Bundan dolayı kendinizi tek bir günle sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Çeşitli toplanmalarda, kutlamalarda ya da özel günlerde hayır lokmasının döktürülmesi oldukça doğaldır. Böylece misafirlerinize hayır lokması ikram ederek onlar için bir şey hazırlama zorunluluğu da hissetmezsiniz.

Herkes Hayır Lokması Dökebilir Mi?

Lokma dökmeyi bilen herkes hayır lokması dökebilir. Fakat burada sizin seçici olmanız gerekiyor. Eğer ölmüşlerinizin hayrına lokma döktürme amacıyla yakınlarınızla bir araya gelecekseniz lokma dökecek kişinin hijyenine, insan sağlığına önem verip vermemesine dikkat etmelisiniz. Lokma dökümü insan sağlığını etkileyebilecek bir durumdur ve bundan dolayı da lokma dökecek kişinin titiz olması gerekir.

Titizlik konusunda bir sıkıntı yoksa lokmanın yapılışına dikkat edilmesi uygun olur. Sağlığınızı olumsuz etkileyecek herhangi bir durumla karşılaştığınızda başkasıyla anlaşma hakkına sahipsinizdir. Dikkatli bir şekilde hayır lokmasını dökecek kişiyi bulursanız bir araya geleceğiniz kalabalığa hayır lokmasını kendiniz dökme zahmetine girişmeniz gerekmez.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.