Site Rengi

Ölmüşlerin Hayrına Hayır Lokması Döktürme

22.08.2020
33
Ölmüşlerin Hayrına Hayır Lokması Döktürme

Ölmüşlerin Hayrına Hayır Lokması Döktürme

İnsanlar çağlar boyunca işlerinin rast gitmesi için veya başka herhangi bir nedenden ötürü birtakım faaliyetler yapmaktadırlar. Bu faaliyetlerin başında gelen ve neredeyse en işe yarayanı olan lokma döktürmek maddi imkânı yerinde olan her yetişkinin yapabileceği bir faaliyettir. Lokma döktürmenin genel amacı bir işi yoluna sokmak veya bereket kazandırmak içindir. Ölmüşlerin hayrına hayır lokması döktürme eylemi ise genelde yakın çevresindeki sevdiği bir insan vefat edince kişinin yaptığı bir eylemdir. Bu kişinin lokma döktürmesi için akrabalık derecesi veya başka herhangi bir şey önemli değildir önemli olan tek şey kişinin niyetidir.

Ölmüşlerin Hayrına Hayır Lokması Döktürme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ölmüşlerin hayrına hayır lokması döktürme vefat eden bir kişinin yakını tarafından yapılır. Lokma bazen kadınlar bazen de firma tarafından yapılır ve tüm masrafları lokmayı döktüren kişi karşılar. Sıcak yenebilen bu tatlı çeşidi yuvarlak benzeri şekle sahiptir ve hafif bir yiyecektir. Şerbetli olmasına rağmen hafif olan tatlının ölmüşlere olan hayrı kişinin nur içinde yatması dileğiyle yapılır. Bu işlem sonucunda kesinkes sonuç alınacak diye bir kaide yoktur lokmayı döktüren kişi maddi imkânıyla bu işi yapar çevresine yedirir. Tamamen hayra dayalı olan bu faaliyeti günümüzde pek çok kişi ölen bir akrabası için yapabilmektedir.

Ölmüşlerin Hayrına Lokma Döktürmenin Faydaları Nelerdir?

Çoğu insanın sevap niyetiyle yaptığı ölmüşlerin hayrına hayır lokması döktürme işi kişinin tamamen niyetine dayanmaktadır. Bu faaliyet sonucunda hem yiyen hem döktüren hem de döktürenin niyet ettiği kişi fayda görebilmektedir. Yiyen kişi bedavadan tatlı yemiş olur ve dilerse döktürene hayırlı dualar okuyabilir. Döktüren kişi ise yiyenin duasıyla sevap alır. Maddi imkânı yerinde olan yetişkinlerin yapabileceği bu hayır işinin amacı ölen kişinin huzur içinde yatması ve cennete erişebilmesine katkı sağlamaktır. Lakin bu iş karşısında insanın bir karşılık beklememesi gerekmektedir.

Tamamıyla kişinin hiçbir sonuç beklemeden yalnızca iyi niyetiyle yaptığı bir iş olan hayır lokması döktürmek aslında geride kalanların ruhunu rahatlatan bir yol da sayılabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.