Site Rengi

Namaz Çıkışı Hayır Lokması

22.08.2020
40
Namaz Çıkışı Hayır Lokması

Namaz Çıkışı Hayır Lokması

 İnsanlar dileklerinin ve isteklerinin kabul olması için çağlardır pek çok yola başvurmuşlardır. Bu yollardan en çok uygulananı ve en etkilisi hayır lokması döktürmektir. Lokma aslen sıcak yenen ama soğuk da tercih edilebilen şerbetli ve yuvarlağa yakın şekli olan bir tatlı çeşididir. Pek çok insanın sevdiği ve yediği bu tatlıyı insanlara hiçbir amaç gütmeden dağıtmak oldukça sevap kazandıran bir faaliyettir. Namaz çıkışı hayır lokması dağıtmak pek çok insanın namazlarının veya ettiği duaların kabul olması için yaptığı bir niyet çeşididir. Bu niyetin iyi sonuçlanabileceği kesinliğini vermek mümkün değildir.

Namaz Çıkışı Hayır Lokması Neden ve Nerelerde Dağıtılır?

Maddi urumu yerinde olan pek çok insanın yaptığı namaz çıkışı hayır lokması dağıtmanın asıl sebebi, dağıtanın niyetinin veya ettiği ibadetin kabul olmasını istemesinden kaynaklanır. Namaz çıkışı hayır lokması dağıtma hem yiyene hem de dağıtana fayda sağlar. Yiyen kişi hiçbir ücret ödemeden tatlı yemiş olur ve dağıtan kişi ise yiyenlerin dilerse ettikleri dualardan faydalanır ve bu da niyetinin gerçekleşmesine vesile olmaktadır. Bazen insanlar hiçbir amaç gütmeden de hayır lokması dağıtabilmektedirler. Maddi imkanın yerinde olmasıyla yapılan bu faaliyet herhangi bir dua alınmasa da kişiye oldukça sevap kazandırabilmektedir.

Namaz Çıkışı Hayır Lokması Dağıtma Nasıl Yapılır?

İbadet bittiğinde edilen duaların kabul olması amacıyla dağıtılan hayır lokmasını pek çok yerde yaptırmak ve dağıtmak mümkündür. Bazı zamanlar kadınlar evlerde yaparken bazı zamanlar insanlar firmalarla anlaşır ve fiyatını ödeyerek onlara yaptırırlar. Hayır lokmasının nerelerde veya ne şekilde dağıtıldığı önemli değildir burada verilmek istenen mesaj insanların cimri olmaması ve büyük küçük zengin fakir ayırt etmeden herkese yedirmesidir.

Hayır Lokmasının Yiyenlere ve Dağıtanlara Faydaları Nelerdir?

Hayır lokması adı üstünde hayra dayalı olan ve aslında bir amaç güdülmeden yapılması gereken bir faaliyet çeşididir. Allah rızası için kişilerin yaptırıp dağıttığı bu tatlının hem yiyene hem de yedirene faydaları büyüktür. Yiyen kişilerin ettiği hayır dualarını alan lokmayı döktüren şahsın bu vesileyle önü açılır ve işleri rast gider.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.