Site Rengi

Mevlütlerde Hayır Lokması Döktürme

22.08.2020
45
Mevlütlerde Hayır Lokması Döktürme

Mevlitlerde Hayır Lokması Döktürme

 İnsanlar pek çok yıldır İşlerinin rast gitmesi, bereket gelmesi, ölülerin huzur içinde yatması gibi birçok olayda birtakım işler yapmaktadırlar. Bu işlerin en çok tercih edileni ve aslen en çok yarar sağlayanı hayır lokması döktürmektir. Lokma sıcak veya soğuk tercih edilebilen şekli yuvarlağa yakın olan bir tatlı çeşididir. Şerbetli bir tatlıdır lakin yemesi çok hafiftir. Lokma tatlısı yediden yetmişe sağlığı uygun olan herkesin keyifle yiyeceği bir yiyecek çeşididir. Çok sevildiği gibi yapımı da kolaydır ve lokma döktürmek isteyen insanları fazla uğraştırmaz. Mevlitlerde hayır lokması döktürme işinde de bu kolaylık fayda sağlar.

Mevlitlerde Hayır Lokması Döktürmek Neden ve Nasıl Yapılır?

Bir bebeğin doğmasıyla veyahut ölen kişinin ölüm yıl dönümüyse o kişi için mevlit yapılır ve Kuran okutulur. Mevlitlerde hayır lokması döktürme işi aslında unutulmaya yüz tutmuş fakat son dönemlerde tekrar ortaya çıkmış bir gelenektir. Mevlitlerde hayır lokması döktürme işinin asıl amacı ölen kişiyi anmak, onun huzur içinde yatması için Allah’a dua etmektir. Mevlit bebek için yapıldıysa lokma bu sefer bebeğin sağlıkla büyümesi ve hayırlı evlat olması amacıyla dökülür. Yediden yetmişe herkesin sevdiği lokma tatlısı döktürmek kişiye sevap kazandıran bir iştir. Ayrıca tatlıyı yiyenlerden hiçbir şekilde ücret alınmamakta, döktüren kişi karşılamaktadır.

Mevlitlerde Hayır Lokması Döktürmenin Faydaları Nelerdir?

Mevlitlerde ölen kişinin anısına hayır lokması döktürmek unutulmaya yüz tutmuş olsa da varlığını halen devam ettirebilmektedir. Bu faaliyet karşılığında hem yiyen hem de lokmayı döktüren kişi fayda görmektedir. Yiyen kişi ücret karşılığında olmaksızın tatlı yemiş olur döktüren kişi ise onlarca insana hayır babında tatlı yedirip onların dualarını almış olur. Lakin her ne kadar sevap getiren bir iş olsa da lokma döktürmenin karşılıksız yapılması gerekmektedir. Asıl amacı ölüyü mezarında rahat ettirmek ve onun için dua almak olan lokma döktürme işini maddi imkanı yerinde olan herkes yapılabilir.

Lokma döktürmenin tek şartı tüm masrafların döktüren kişi tarafından karşılanmasıdır. Onun dışında lokmanın nerede, ne şekilde veyahut kim tarafından döktürüldüğünün pek de bir önemi yoktur asıl önemli olan niyettir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.