Site Rengi

Mevlüt Lokması Dağıtma

22.08.2020
37
Mevlüt Lokması Dağıtma

Mevlit Lokması Dağıtma

İnsanlar yakınları vefat ettiğinde veyahut dünyaya yeni bir bebek geldiğinde işin hayırlı olması için pek çok faaliyetlerde bulunurlar. Bu yollardan en çok işe yarayanı ve geçmişten günümüze en çok kullanılanı lokma döktürmektir.  Geçmişte çok fazla rağbet görse de günümüzde bu kadar popüler değildir lakin varlığını halen devam ettirebilmektedir. Lokma normalde sıcak yenen ama soğuk da tercih edilebilen ve şekli yuvarlağa yakın bir tatlı çeşididir. Yediden yetmişe sağlık sıkıntısı olmayan pek çok insanın tercih ettiği tatlı mevlitlerde, düğünlerde, evliliklerde ve daha birçok faaliyette dökülebilir.

Mevlit Lokması Dağıtma Neden ve Nasıl Yapılır?

Mevlit lokması dağıtma işi genelde ölen kişilerin ölen yakınlarının yıl dönümlerinde veya yeni doğan bebeklerin hayırlı evlat olması niyetinde döktürülür ve dağıtılır. Mevlit lokması dağıtma işinin tüm masraflarını dağıtan kişi karşılar ve ne yiyen ne de bir başkasından asla ücret alınamaz. Mevlit lokması yer fark etmeksizin pişirilir daha sonra bunu yiyecek insanlara sunmak için dağıtılır. Bunun karşılığında kesinkes sonuç alınır demek doğru olmaz ve mevlit lokmasını döktüren kişinin de bu işi sonucu için değil niyeti için yapması gerekmektedir. Ölülerin arkasından döktürülen mevlit lokmasının asıl amacı ölen kişinin huzur içinde yatmasını sağlamaktır.

Mevlit Lokması Döktürmenin Faydaları Nelerdir?

Mevlit lokması dağıtma işinin hem yiyene hem de döktürene faydaları büyüktür. Yiyen kişi hem ağzı tatlanmış hem de güzel bir ortamın içinde bulunmuş olur dilerse döktüren kişi için hayırlı dualar da okuyabilir. Döktüren kişi için faydaları ise hem niyetinin gerçekleşmesi yani ölen yakınının huzurla yatması hem de yiyenlerin hayır duasını almasıdır. Bu kadar sevabı ve yararı varken eskiye oranla hayır niyetine lokma döktürme işi daha unutulmuş durumdadır. Lokmayı maddi durumu yerinde olan her yetişkin rahatlıkla döktürebilir.

Lokma döktürme işinin nerede, nasıl veya kim tarafından yapıldığı kesinlikle önemli değildir ve hijyen sağlandığı taktirde dikkat edilmesi gerekilmez. Tek önemli olan tüm masrafların döktüren kişi tarafından karşılanmasıdır. İşin sonunda lokma döktürmek hem yiyen hem de döktüren açısından oldukça faydalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.