Site Rengi

Maltepe Hayır Lokması

03.06.2020
1.619
Maltepe Hayır Lokması

MALTEPE HAYIR LOKMASI

En çok Ege Bölgesi’nde ve özellikle İzmir’de talep gören, şimdilerde İstanbul’da da artış gösteren lokma Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Kültürümüze, Araplardan geçmiş olan Maltepe hayır lokması şerbetli bir tatlıdır. Düğünlerde, cenazelerde, özel günlerde, tanıdık tanımadık herkes için lokma döktürülüp, dağıtılır. Klasik, basit ve aşırı lezzetli bir tatlıdır. Ülkemizde, sadece bir tatlı değildir. Aynı zamanda manevi bir unsuru da vardır. İnsanları bir araya getirerek, ayrıştırmadan, birleştirici unsuru taşır. Lokma tatlısı, hayır duası almak için dağıtılır. Bu yüzden adı hayır lokmasıdır.

Hayır Lokması Nedir?

Lokma tatlısının kökeni, Osmanlı öncesi yaşayan Araplara dayanır. Arapların yediği bir tatlı olan lokma, Osmanlı insanlarına Araplar tarafından öğretilmiş ve beğenilmiş, kabul edilmiş bir tatlıdır. Pratik ve ağır bir tatlı olması onu Osmanlıda kültürel bir değer haline getirmiştir. Osmanlı zamanında çoğunlukla padişah tarafından tüm halka Maltepe hayır lokması dağıtılırdı. Özellikle savaş kazanıldığında, padişah seferden döndüğünde, sarayda sevinçli olaylar olduğunda ya da cenazelerde, tüm halkla lokmalar dağıtılır, herkesin kapısı çalınırdı. Bu gelenek, Türk toplumuna da yansımıştır. Lokma tatlıları, düğünlerde, cenazelerde, sünnetlerde tüm mahalleye dağıtılır. Camilerde, büyük meydanlarda, okul önlerinde, salonlarda dağıtım gerçekleştirilir.

Hayır Lokması Dağıtırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lokma tatlısı, basit olmasına rağmen herkesin yapabileceği bir tatlı değildir. Hızlı, pratik, sıcak bir şekilde Maltepe hayır lokması dağıtılmalıdır. Bu yüzden bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • En önemli noktalardan bir tanesi, kullanılan malzemelerin kalitesidir. Şekerin, unun kaliteli olması, hamurunu ve şerbetini daha lezzetli yapacaktır. Aynı zamanda kullanılan yağ, kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde, sağlıksız ve kötü kokulu olacaktır.
  • Kalitenin dışında, lokmacının temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Lokma dağıtımı, halkın gözü önünde yapılmaktadır. Bu yüzden temizlik ve hijyenin önemi büyüktür. Çünkü yapılan ufak bir dikkatsizlik, fark edilecektir. Temizlik, sağlık için önemlidir. Özellikle son zamanlarda bu konu çok gündeme gelmektedir.
  • Lokmacının profesyonelliği de önem taşımaktadır. El çabukluğu ile, büyük kitlelere hızlı ve sıcak, lokma servisi yapmalıdır. Bu yüzden işinin ustası olmalıdır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.