Site Rengi

Lokma döktürme

Anasayfa » Lokma döktürme

Lokma döktürme işleminde kullanılan un, su, maya ve şekerden oluşan hazırlaması kolay bir tatlıdır.

 

Oldukça sevilen ve beğenilerek tüketilen bu lezzeti, Padişah bir savaştan geldiği zaman, Osmanlı Devleti için hoş bir anlaşma yapıldığında, padişahın babasının veya dedesinin ölüm yıl dönümü geldiği zaman yani özetle hem hüzünlü hem sevinçli bir haber alındığında kazan kazan ( Lokma döktürme ) lokmalar dökülür. Yapılan lokmalar hem saray halkına hem de saray dışında yaşayan halk için fazla fazla dağıtılırdı.

Halkın elinde şeker fazla bulunmadığı için lokmayı yediklerinde mutlu olur ve devletleri için dua ederlerdi. Zaman geçtikçe adetimiz daha da hoş bir hal aldı. Artık şeker yaygın bir biçimde kullanıldığı için lokma döktürme yapmak isteyenler lokma döktürmeye başladı. Camide, evinin önünde, hastane kapılarında yani aklınıza gelebilecek her yerde Lokma döktürme devam edildi.

Herkes Lokma Döktürebilir mi?

Lokma döktürme geleneğimiz yıllardan beri aynı heyecan ve mutlulukla devam eder. Döktüren kişi heyecanlıdır. Çünkü adağını yerine getirmiştir. Lokmayı yiyen kişi mutludur. Çünkü ağzı tatlanır ve lokma döktürme hayır duaları eder. Hayır lokması ülkemizin hoş sayılır. İnsanları birbirine yaklaştırır ve dayanışma yapmalarını sağlar.

Hayır yapmak isteyen herkes lokma döktürebilir. Bunun için bir şart bir koşul yoktur. Yeter ki hayır lokması döktürmek istesin. Hayır lokması gönülden edilen bir duanın sonucudur. Allah herkese nasip etmez. Nasip olan ise hoş bir biçimde lokmasını döktürmek’tedir. Evinde yer yok veya lokma dökecek bir yakınınız yok ise alacatihayirlokmasi.com sisteminden yararlanabilirsiniz. Makul bir fiyat karşılığında istediğiniz adrese gelirler. Teknolojinin gelişmesi lokma sektörünü de olumlu etkilemiştir. Bu biçimde mobil lokma aracı çağırabilir ve bu hizmetten basit bir biçimde yararlanabilirsiniz. Hem hayır yapan kişi hem de misafirler çok memnun kalacaktır.

Lokma döktürme