Site Rengi

 Lokma Dağıtmak Sevap mı?

16.11.2021
1.133
 Lokma Dağıtmak Sevap mı?

 Lokma Dağıtmak Sevap mı?


Biz Müslümanlar inancımız gereği öldükten sonra yeniden dirileceğimize inanırız. Bu nedenle ölen kişilerin aslında ölmediğine bu dünyadan başka âleme göç ettiğine inanırız. Ahiret âleminde hayatın hala devam ettiğini cennet ve cehennemin olduğuna inanan biz Müslümanlar ölen kişilerin arkasından o kişiye bir bakıma yardımda bulunmak isteriz. Ölen kişinin günahlarına kefaret olacağını düşünerek arkasından hayır duaları ve hayırlar yaparız. Kimimiz bol bol Kuran-I  Kerimler dualar gönderirken arkasından, kimimiz de yemekler dağıtır, fakirlere yardım eder ve sadakalar vermeye devam ederiz.
Bu şekilde yaptığımız zaman ölen kişilerin ruhlarını daha iyi olacağını, günahlarının azalacağını ve azabı varsa eğer azabının azalacağına inanırız. Biz Müslümanlar bu güzel inancımızın güzel gereklerini yaparken aslında bu güzel hizmeti canı gönülden yaparız. Ölen kişinin ruhunun rahat etmesi gibi aslında bizim de ruhumuz bu güzel davranıştan dolayı bizimde ruhumuz rahatlamış olmaktadır. Ölen kişinin bol bol arkasından dua edilmesine sebep olmuş oluruz. Bu nedenle hayır dolması döktürme son derece önemlidir.


Hayır Lokması 

Biz Müslümanlar dinimiz gereği her zaman hayır yaptırmışızdır. Ve yaptırmayı da severiz. Lokma ülkemizde çok sevilen bir tatlı olmasının yanında ölülerin arkasın da hayrına yaptırılıp dağıtılan  tatlıdır. Ülkemiz de son derece önemli bir yere sahip olan lokma döktürme âdeti devam ederken bu enfes tatlı profesyonel ustaların elinden yapılmaktadır. Peki, böyle lezzetli bir tatlıyı yapıp, insanlara dağıtmak sevap mıdır?
Hayır Lokması Döktürme
Hayır lokması her ölünün arkasından isteğe göre isteyen kişiler yaptırabilir. Ne zaman lokma döktürülür derseniz eğer ölen kişinin, öldükten sonra ki 7 si, 40 ı, 52 si, gibi zamanlarda çoğu kişi lokma döktürmektedir. Fakat bu günlerde yapılması zorunlu değildir. İsteğe göre kişi ne zaman arzu ederse o zaman lokma döktürebilir. Tabi bu güzel hayrın ardından bu tatlının da uzman kişiler tarafından yapılması da önemli bir durumdur. Kötü bir tatlı yaptırıp ölünün  arkalarından kötü konuşulmasında, iyi bir ustanın elinden iyi bir tatlı çıkması hem lezzet olarak hem de hayrını arttırması adına daha güzel olacaktır. 


 Lokma Fiyatları


Lokma döktürme fiyatları gayet uygundur. Fakat lokma siparişlerinde arz ve talebe göre fiyatta farklılıklar olabilir. Bu nedenle fiyatta değişkenlik söz konusu olabilir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.