Site Rengi

Alaçatı hayır lokması

Anasayfa » Hizmetlerimiz » Alaçatı hayır lokması

Alaçatı hayır lokması denilince akla, şerbetli bir tatlı gelir ve oldukça hafif bir tatlıdır.

Hayır Lokması Ne Zaman Dökülür?

Lokma döktürme sebepleri hem üzücü hem de sevindirici olabilir. Bunlara örnek vermemiz gerekirse;

Düğün: Düğünlerden önce ve sonra hayır lokması döktürme adeti Anadolu’da sıklıkla yapılır. Amaç herkesin ağzının tatlanması ve mutlu olmalarıdır.

Ölüm: İnsanlar öldüklerinde helva kavurma adeti herkesçe bilinir. Ölüm yıl dönümlerinde ise hayır için lokma döktürülür. Hatta lokmacılar ile anlaşılıp camilerin bahçelerinde de lokma döktürülür.
Adak: Her zaman çeşitli isteklerimiz oluyor. İsteklerimiz olduklarında yapacağımız ya da yapmayacağımız adaklarda bulunuruz. Eğer istediğimiz olur ise hayır amacı ile lokma döktürür ve yardıma muhtaç insanlara dağıtırız. Bu şekilde onların dualarını almış oluruz.

Mevlut: Ölen yakınlarımıza, yeni gelinlerimize ya da yeni doğmuş bebeklerimize mevlut okutma geleneğimiz kendimizi bildik bileli vardır. Bu tarz günlerde de tabii ki lokma döker ve insanlardan hayır duası isteriz. Ölen kişilere dualar ederiz. Yeni gelinlere ailesinin güzel ve uzun olması için dualar ederiz. Yeni doğan bebekler için uzun ve hayırlı ömürleri olsun diye dualar eder, lokmalar dökeriz.

İş yeri : İş yeri açılışlarında bereket versin diye,

Sünnet : Sünnet zamanlarında da baştan kötülükleri savsın diye,

Hastane : Hastanede bir yakınınız yatıyorsa eğer o bir an önce iyileşsin ve ayaklansın diye lokma döktürülür.

lokma döktürmek gerçekten hayırlı bir iş için yapılır. Bu hayırlı amaçlar için yapılan lokma işinde yiyen tarafta sevap kazanır. Böylelikle hem döktüren taraf mutlu olur, hem de yiyen taraf bu kadar hafif bir tatlı yediği için asla rahatsız olmaz.

Lokma Nasıl Dökülür?

Eskiden lokmalar, özel günlerde evdeki bayanlar tarafından dökülür ve evin çocukları, gençleri tarafından dağıtımı yapılırdı. Ancak günümüzde her konuda yaşanan gelişmeler ve özellikle insanların üzüntülü veya telaşlı zamanlarında bu işlerle meşgul olamaması nedeni ile Alaçatı hayır lokması olarak yardımcı oluyoruz. Mobil araçlarımız ile birlikte sizin çağırdığınız yere gelip son teknoloji ekipmanları ve hijyen esaslı anlayışıyla lokma üretimi ve dağıtımı yapmaktayız. Alaçatı lokma döktürme İstanbul’da En Lezzetli Lokmacı kiralama servisi için bizimle irtibatta olun. lokmacı fiyatlarımız Çok Uygun.

Alaçatı lokma döktürme genellikle cami çıkışlarında veya merkezi yerlerde dağıtılır. Mobil araçlarımızla gelerek önceden hazırlıklarımızı yapmaya başlarlarız. İnsanların çıkmaya başladığı veya gelmeye başladığı zamana kadar hazırlanan lokmalar, profesyonel ekibimiz tarafından servis edilir. Sizin hiçbir şeye karışmanıza gerek kalmadan İstanbul Hayır Lokması  firması ve çalışanları olarak bütün olaylarla en başından ilgileniriz.

Alaçatı hayır lokması döktürme
İrtibat Tel: 0530 520 16 48