Site Rengi

Hayır Lokması Nedir?

16.11.2021
200
Hayır Lokması Nedir?

Hayır Lokması Nedir?


İslam’da hayır işlemek en büyük sevaplardan bir tanesidir. Bu nedenle insanlar belli dönemlerde çeşitli hayırlara vesile olmak isterler. Kimi zaman özel bir gün için kimi zaman sadece içlerinden geldiği için hayır işleri yaparlar. Cenazeler, ölüm yıl dönümleri, düğünler, önemli işlere başlangıç gibi çeşitli günlerde hayır işleri yapılabiliyor. Hayır yapmanın çok fazla çeşidi olsa da en çok bilinenlerden ve yapılanlardan bir tanesi hayır lokması dökmek ve dağıtmaktır. Bu sayede hem insanları sevindirmiş olursunuz hem de hayır işlemiş olursunuz. 

Neden Lokma Döktürülür?


Eski dönemlerden beri gelenek haline gelen hayır çeşitlerinden bir tanesi de lokma döktürmektir. Hiç eskimeyen bu gelenek yüz yıllardır devam etmektedir. Hayır lokması padişahlar zamanında bile güzel olaylar için, ölen kişilerin yad edilmesi için yapılan bir gelenek haline gelmiştir. Bir işin güzel gitmesi için, sıkıntılı durumlardan kurtulmak için, birisi adına hayır işlemek için hayır lokması dökülür ya da döktürülür. Kimi zaman sevinçli günlerde düğünlerde, törenlerde, açılışlarda lokma dağıtılırken kimi zaman da cenaze, ölüm yıldönümü, hastalık gibi zor günlerde de dağıtım yapılabilir. 


Lokma Döktürme Nerede Yaptırılır?


Günümüzde lokma döktürme işleri genellikle evlerde değil lokma dökme işlemi yapan kurumlara yaptırılmaktadır. Çünkü ne kadar çok kişiye dağıtılacaksa o kadar büyük kazanlar gerekmektedir. Evde lokma dökmek sayı arttıkça zorlaşmaktadır. Ayrıca bazen sıkışık bir zaman içerisinde lokma dökme işlemi yapmanız gerektiğinde fırsat bulamayabilirsiniz. Telaş içerisindeyken lokma dökmekle uğraşmamak için lokma dökme hizmeti almanız size zaman kazandıracaktır. Bu yüzden çok sayıda lokma dağıtmak isteyenler bu işi profesyonel olarak yapan firmalara başvurmaktadır. 


Lokma Döktürme Fiyatları


Hayır lokması döktürme işlemi için öncelikle kaç kişiye ne kadarlık dağıtım yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü lokma döktürme fiyatları sayıya göre değişir. Ayrıca daha fazla kişiye ulaşmak isteyenler için lokma dağıtım araçları da hizmet veriyor. Gezici bir araç içerisinde lokma dökülüp sokak sokak dağıtım da yaptırabilirsiniz. İsterseniz evdeki 20 kişilik mevlüdünüz için lokma döktürebileceğiniz gibi büyük bir meydanda yüzlerce kişi için de lokma döktürebilirsiniz. 
 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.