Site Rengi

Hayır Lokması Neden Dökülür?

17.01.2022
2.757
Hayır Lokması Neden Dökülür?

Biri Ölünce Neden Hayır Lokması Dökülür?

Hayır Lokması. Bizim dinimiz İslamiyet dinidir. Ölünün arkasından Kuranı Kerim okumak ve yemek dağıtmak gibi daha birçok görevlerimiz vardır. Bunlar ölen kişinin hayır kazanması ve arkasından güzel dualar edilmesi için yapılır. Dinimizde öldükten sonra ahiret inancı olduğundan bu yapılanlar hem adet haline gelmiş hem de hayır işlemek amacıyla yapılır. Bizler biri ölünce neden hayır lokması dökülür adlı makalemizde sizlere açıklayacağız.

Ölünün Arkasından Ne Zaman Hayır Lokması Dökülür?

Ölü için lokma dökme işlemi genelde cenaze sonrasında, 7’sinde, 40’ında veya 52’sinde lokma dökülebilir. Ölüm yıl dönümünde veya istenilen herhangi bir zamanda ölen kişinin ardından hayır yapmak amacıyla dağıtılabilir. Hem cenaze sahipleri için iç ferahlatıcı bir durum hem de cenaze arkadaşından lokma dağıtıp hayır dualarının okunduğunu görmek cenaze sahiplerini mutlu eder. Bizler  biri ölünce neden lokma dökülür adlı makalemizde size bu davranışın aslında ne açıdan yapılması gerektiğinden bahsedeceği. Ve Türk milleti için de gelenek haline gelmiştir. Yemek de verilip dağıtılabilinir. Ancak hem masrafsız hem de maliyeti açısından uygun olduğundan lokma tatlısı en uygunudur. Bayatlamaması ve akitli tatlı olması nedeniyle oldukça tercih edilen bir üründür.

Cenazelerde Lokma Dağıtmanın Sevabı 

Ölen kişinin ruhunun huzur bulması adına yapılan lokma dağıtmak işlemi, yiyen her kişinin yedikten sonra ölünün ruhuna dua okuması nedeniyle sevap işlenmesine sebep olur. Ölen kişinin azaplarının azaltılmasına ve amel defterinde sevap sayısının artmasına neden olan bu durum cenaze sahiplerinin de acısının azalmasına neden olur.  Lokma dağıtma işlemi için biri ölünce neden lokma dökülür  isimli makalemizde verdiğimiz bilgilerle bize ulaşabilirsiniz. Hayır Lokması dökmek dikkat, beceri ve deneyim isteyen bir işlemdir.

Cenazeler kalabalık olduğundan hayır lokması dökme işleminin evde yapılması cenaze evinde yemek pişmeme geleceğimize aykırı olur hem de kalabalık ortamlara hayır lokması dökmek hiç de kolay değildir. En uygun fiyatlarla ve en güvenilir temizlikte bu acılı günlerinizde firmamız ile sizlerin yanındayız. Ne kadar isterseniz taze bir şekilde yapıp, kapınıza paketli şekilde henüz sıcakken getireceğiz. Hem güvenilirliği ile hem de maliyeti açısından uygun olan ve oldukça tercih edilen firmamız sizlere hizmet vermek için yanınızdadır. Bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.