Site Rengi

Hayır Lokması Ne Zaman Hazırlanır?

16.11.2021
191
Hayır Lokması Ne Zaman Hazırlanır?

Hayır Lokması Ne Zaman Hazırlanır?


Osmanlı’da saray erbabı denilen ve oldukça tüketilen tatlılardan birisi olan lokma günümüzde hala rağbet görür. Kimi kesimler sadece yemek ile yetinse de kimi yerlerde lokma döktürme adet haline gelmiştir. Lokma son derce hafif ve şerbetli bir tatlı olması ile bilinir. Hayır lokması adı altında ise yapılan işlem Kişinin özel günlerini diğer kimseler ile paylaşmasıdır. Hayır lokması döken kimse sevap kazanırken aynı zamanda bunu tüketen kişide bu sevaptan nasibini  alır.
Hayır lokması kişilerin mevlitlerinde , iyi bir haber almak istedikleri zamanlarda  veya aldıklarında aynı zamanda yeni evlenen çiftlere huzur ve mutluluk getirmesi adına döktürülür. Bununla birlikte hayır lokması döktürme işlemi doğumlarda ve ramazan ayları gibi zamanlarda da tercih edilir. Son derece ilgi gören bu tatlı hem anlamı hem de tadı ile sevenleri mest eder. Lokma dökme işlemi eskiden kadınlar tarafından yapılırdı. Dökmenin yapılacağı zaman bütün kadınlar bir araya gelerek el birliği ile lokma dökme işlemi yaparlardı. Dökülen bu lokmalar ise evin çocukları veya gençleri tarafından belirlenen miktarlarda kutulara servis ederek dağıtımı yapılırdı. Ancak günümüzde bu işlemi belirli firmalar üstlenmiştir.
Firmalar Tarafınca Lokma Dağıtımı
Firmalar müşterinin isteğine uygun şekilde lokma dökümü işlemini yapar ve yine müşteri isteğine bağlı olarak istenilen yerde dağıtımını yapar. Firmalar lokma dökümü yapacağı zaman belirli bir süre önceden gelir ve hazırlıklara başlar. Daha sonra ise lokma dökme işlemini başarıyla tamamlar. Dağıtım işlemini de kendi üstlenir ve bu doğrultuda hizmet verirler. Lokmalar döküldükten sonra genel olarak kalabalık yerlerde dağıtımı yapılır. Bu yerler kimi zaman bir cami önüyken kimi zaman şehir meydanı olarak karşımıza çıkar.
Hayır Lokması Fiyatları
Kişiler lokma dökümü yaptırmak istedikleri zaman Hayır lokması fiyatları hakkında detaylı ve kapsamlı bir araştırma içerisine girmelidirler. İstenilen kalitede ve istenilen lezzette bir lokma için bu aşama son derece önemlidir. Kişiler deneyimli ve tecrübeli firmalar bulduktan sonra aralarından en uygun fiyat garantisi sunan tercih edilir. Böylelikle kişi hem uğraşmayıp hem kaliteli hizmet alıp hem de bunu en uygun fiyata getirir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.