Site Rengi

Hayır İçin Lokma Döktürme

22.08.2020
36
Hayır İçin Lokma Döktürme

Hayır İçin Lokma Döktürme

İnsanlar istedikleri işin olması ya da güzel sonuçlanması için çağlar boyunca pek çok yola başvurmuşlardır. Bu yollar, işin yolunda gitmesi için döküldüyse bazen faydalı olabilmektedir. Yapılan işin rast gitmesi, bereket getirmesi için yapılan yollardan biri de lokma döktürmektir. Lokma döktürmek mevlitte, evlenen kişilerin hayırlı evlilik yapmasında, mekân veya herhangi bir açılışta, nazara maruz kalındığında yapılabilecek bir faaliyettir. Lokma şerbetli ve sıcak yenebilen yuvarlağa yakın şekilde bir tatlı çeşididir. Bunun için açılmış çoğu firma lokma dökme işini yapmaktadır. Hayır için lokma döktürme daha çok bereket ve kısmet gibi isteklerde yapılmaktadır.

Hayır İçin Lokma Döktürmek Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hayır için lokma döktürme pek çok insanın yaptığı bir davranıştır. Genellikle firmalarda veya evlerde kadınların da yaptığı lokma tatlısı lokmayı döktüren kişinin isteğiyle yapılır ve tüm masrafı o karşılar. Adı üstünde hayır için olduğundan lokmayı yiyenler para ödememektedirler. Lokma döktürmek düğün, açılış gibi pek çok olayda yer almaktadır. İnsanlar lokmayı yiyince dağıtan kişi hayra girmiş olur ve bu dileğinin kabul olmasına vesile olur. Lakin hayır için lokma döktürme her durumda işe yarayacak diye bir kaide yoktur. Kişi lokmayı yapar, insanlara dağıtır ve ona sadece işinin hayırlı sonuçlanması için beklemek kalır.

Hayır İçin Lokma Döktürmenin Faydaları Nelerdir?

Hayır niyetine lokma döktürmek maddi imkanı olan çoğu insanın yapmakta olduğu bir faaliyettir. Bu faaliyet karşılığında kesinkes sonuç almak mümkün değildir lakin genelde yapılan işin sevabıyla dağıtan kişinin niyet ettiği durum hayırlı sonuçlanır. Lokma döktürmenin hem yapana hem de yiyene pek çok faydası bulunmaktadır. Lokmayı yiyen kişi hem bedavadan tatlı yemiş hem de bundan faydalanmış olur. Yediği lokmanın üstüne isterse dağıtan kişi için güzel dualar okuyabilmektedir. Lokmayı dağıtan kişi için faydaları ise hem yiyenlerden güzel dualar almak hem de niyetlendiği işinin rast gitmesidir. Lokma döktürmek geçmişten günümüze yediden yetmişe maddi imkânı olan herkesi her zamanda yapabildiği bir niyet çeşididir. Hem yiyene hem döktürene fayda sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.