Site Rengi

Dedemin hayrına Lokma Döktürme

22.08.2020
487
Dedemin hayrına Lokma Döktürme

Dedemin Hayrına Lokma Döktürme

Çok uzun yıllardır Müslümanlar niyet ettikleri durumun hayırla sonuçlanması için pek çok yola başvurmuşlardır. Lokma döktürmek bu yollardan en zahmetlisi ve en çok işe yarayanıdır. Genelde niyetlerini kabul olması için yapılan bu faaliyeti bazı insanlar yalnızca maddi durumları yerinde olduğu için veya güzel bir haber aldıkları için de döktürebilirler. Lokma aslında sıcak yenen fakat istek dâhilinde soğuk da tercih edilebilen bir tatlı çeşididir. Bu tatlı çeşidi şerbetli ve şekli yuvarlağa yakındır üstelik tüketmesi oldukça kolaydır. Lokma döktürme pek çok niyetle yapılır örneğin dedemin hayrına lokma döktürme de bu niyetlerden biridir.

Dedemin Hayrına Lokma Döktürme İşi Nasıl Yapılır?

Lokma döktürmek günümüz dünyasında her ne kadar unutulmuş ve az yapılıyor olsa da geçmişte oldukça popüler bir faaliyetti. Bu faaliyeti yapmanın pek çok amacı vardır örneğin dedemin hayrına lokma döktürme işini yapmak istiyorum diyenler azımsanamayacak kadar çoktur.  Ayrıca dedesi için lokma döktürme eylemi kişinin dedesine duyduğu hürmeti de gösterir. Bu işin asıl amacı eğer kişinin dedesi öldüyse onun ölüm yıl dönümünü hayırlı bir şekilde anmaktır. Eğer kişinin dedesi ölmediyse amaç onun sağlıklı ve uzun bir hayat yaşamasını istemektir. Mevlit lokmasının tek şartı lokmayı döktüren kişinin masrafları karşılamasıdır.

Lokma Döktürme İşinin Faydaları Nelerdir?

Dedemin hayrına lokma döktürme işinin günümüzde pek çok niyeti vardır. Kişinin dedesi için niyetlendiği durumlarda hem lokmayı yiyen kişi hem de lokmayı döktüren kişi büyük fayda görmektedir. Lokmayı yiyen kişi ücretsiz bir şekilde tatlı yemiş ve sıcak bir ortamda bulunmuş olur, ölen kişi ve lokmayı döktüren kişi için dilerse dualar okuyabilir. Lokmayı döktüren kişi ise hem ettiği niyet hayırlı bir iş ise Allah tarafından kabul olur hem de yiyenlerde hayır dualarını almış olur. Lokma döktürüldüğü takdirde kişinin kesinkes bir sonuç beklemesi uygun değildir ve zaten bu iş güzel sonuçlanacak diye bir kaide de yoktur. Lokma döktürmenin tek ve en önemli şartı döktüren kişinin tüm masrafları kendi cebinden karşılayacak olmasıdır. Onun dışında yiyen veya dağıtan hiç kimseden ücret alınamaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.