Site Rengi

Cenazelerde Hayır Lokması Döktürme

22.08.2020
780
Cenazelerde Hayır Lokması Döktürme

Cenazelerde Hayır Lokması Döktürme

 İnsanlar pek çok yıldır İşlerinin rast gitmesi, bereket gelmesi, ölülerin huzur içinde yatması gibi pek çok olayda birtakım faaliyetler yaparlar. Bu faaliyetlerin en çok tercih edileni ve aslen en çok fayda getireni hayır lokması döktürmektir. Lokma isteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk yenebilen şerbetli ve yuvarlağa benzer yapıda olan bir tatlıdır. Lokma tatlısı yediden yetmişe sağlığı uygun olan herkesin keyifle yiyeceği bir yiyecek çeşididir. Çok sevildiği gibi yapımı da kolaydır ve lokma döktürmek isteyen insanları çok fazla uğraştırmaz. Cenazelerde hayır lokması döktürme işinde bu sayede cenaze sahiplerine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Cenazelerde Hayır Lokması Döktürmek Neden ve Nasıl Yapılır?

Yakını veya bir sevdiği ölen insanların yaptığı cenazelerde hayır lokması döktürme işinin hem yiyene hem dağıtana faydası büyüktür. Genelde taziyelerde veya sonrasında yapılan bu işlem tamamıyla döktüren kişinin parasıyla yapılır ve yiyenlerden hiçbir ücret talep edilemez­­, yalnızca hayır duaları istenilir. Bu noktada lokmayı kimin ne şekilde yaptığı önemli değildir lakin cenaze sahiplerinin yapması, kafalarını dağıttığı ve başka şeylerle uğraştığında acılarını unuttukları için daha makuldür. Amacı ölen kişinin huzur içinde yatması olan cenazelerde hayır lokması dağıtma işi geride kalanlar için de dayanak noktası olmaktadır.

Cenazelerde Hayır Lokması Döktürmenin Faydaları Nelerdir?

Hayır lokması döktürmek sevdiği ölen insanlar için hem bir uğraş hem de yararına olan bir faaliyettir. Döktürülen lokma cenazeye gelen veya gelmeyen herkese dağıtılır ve onların hayır duası alınır. Bu sayede ölen kişinin mezarında rahat ettirilmesi amaçlanır. Hayır lokmasını yiyen insanlar da bedavadan tatlı yemiş olurlar ve ölen kişinin arkasından Fatiha okumayı eksik etmezler. Lakin lokma döktürüldükten sonra kesinkes olumlu sonuç alınacak diye bir kaide söz konusu değildir. Zaten lokmayı döktüren kişinin de sadece hayır amaçla döktürmesi doğru olan yoldur.

Cenaze sahiplerinin parasıyla döktürülmesi gereken lokmanın nerede, ne şekilde veya kim tarafından döktürüldüğü önemli değildir. Burada önemli olan tek şey lokmanın kişiler tarafından parasının karşılanması ve dağıtan kişinin niyetidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.