Site Rengi

Cami Çıkışı Hayır Lokması Döktürme

22.08.2020
51
Cami Çıkışı Hayır Lokması Döktürme

Cami Çıkışı Hayır Lokması Döktürme

 İnsanlar pek çok yıldan beridir işlerinin rast gitmesi için veyahut cami, ev gibi yerlerde bereket olması için pek çok yola başvururlar. Bu yollardan biri ve en çok işe yarayan yöntem ise lokma döktürüp dağıtmaktır. Lokma şerbetli bir tatlı çeşididir ve istenilirse sıcak istenilirse soğuk yenebilir. Yuvarlak benzeri bir şekilde olan ve tamamıyla lokmayı döktüren kişinin maddi imkanıyla yapılan bu tatlı hem yiyenlere zevk hem de döktürene sevap kazandırmaktadır. Cami çıkışı hayır lokması döktürme işi de aynı niyetle yapılır ve karşılığında bir amaç güdülmemelidir.

Neden Cami Çıkışı Hayır Lokması Döktürülür ve Ne İşe Yarar?

Cami çıkışı hayır lokması döktürme işi maddi imkanı yerinde olan ve niyeti iyi olan herkesin gönül rahatlığıyla yapabileceği bir faaliyettir. Bu faaliyetin asıl amacı yiyebilen yiyemeyen herkese ayırt etmeksizin tatlı ikram etmek ve yiyenlerin dilerlerse hayır dualarını almaktır. Bazen insanlar ettikleri duanın veya kıldıkları namazın da kabul olması için cami çıkışı hayır lokması döktürme işini yapabilir. Bu işin hem yiyene hem de döktürene faydaları büyüktür lakin iş yapıldığında kesinkes iyi sonuçlanacak diye bir kaide yoktur. Kişi lokmayı döktürür, insanlara dağıtır ve geriye yalnızca beklemek kalır.

Cami Çıkışı Hayır Lokması Döktürmenin Faydaları Nelerdir?

İnsanlar gerek işlerinin rast gitmesi gerekse yalnızca maddi durumları iyi olduğu için lokma döktürürler. Pek çok hayrı olan bu eylemin maddi durumu yerinde olan her yetişkinin yapabilmesi mümkündür ve hiçbir günahı yoktur aksine sevabı vardır. Lokma döktürmenin hem yiyene hem de dağıtana faydaları büyüktür. Örneğin lokmayı yiyen kişi hem bedavadan tatlı yemiş hem de güzel bir ortamda bulunmuş olur, dağıtan kişi ise hayır duası alır ve bu durum işlerinin rast gitmesine vesile olur.

Lokma Nerelerde ve Kim Tarafından Döktürülmelidir?

Lokma döktürülmesinin niyetinin kabul olması için illa belirli yerlerde döktürülecek diye bir kaide yoktur. Tek şart tüm masrafların döktüren kişi tarafından karşılanmasıdır. Onun dışında lokmanın fayda etmesi için yer, kişi veya mekan fark etmemektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.