Site Rengi

Babamın hayrına Lokma Döktürme

22.08.2020
40
Babamın hayrına Lokma Döktürme

Babamın Hayrına Lokma Döktürme 

Herhangi bir yakını vefat eden kişi, o yakının hayrına lokma döktürerek, hem vefat eden kişinin ruhunu şad eder, hem de kendisi ecir kazanmış olur. Sadece cenaze durumunda değil, örneğin yaşayan babası için de babamın hayrına lokma döktürme ve dağıtmak istiyorum diyen bir kişi de ayn hayırda bulunabilir. Babasının isteğini yerine getirmiş olur ve insanlara geleneksel lezzeti dağıtarak ikram etmiş olur. Yani babamın hayrına lokma döktürme istiyorum diyen bir kişi, hem ölen babası için hem de hayattaki babası için hayır işleyebilir. Bu hayır işlerinde ikram edilen en güzel tatlılardan birisi de lokma tatlısıdır. 

Lokma Tatlısının Manevi Değeri

Lokma tatlıları, kolay yapılan bir tatlı olarak görülse de kıvamını tutturmak pek de kolay değildir. Bu işte tecrübe sahibi olan bir kişinin bu tatlıyı hazırlaması daha doğru olacaktır. Zira eski Osmanlı döneminden beri gelen tatlılardan birisi olan lokma tatlısı, geleneksel bir lezzet olmasının yanı sıra manevi bir değere de sahiptir. Hem Türk mutfak kültürüne ait, hem de dedelerimizin mirası olması hasebiyle ayrı bir yeri vardır. Aynı zamanda herkesin damak tadına hitap edecek bir lezzete de sahip olduğu için, her yerde kolaylıkla ikram olarak tercih edilebilir. Hatta işinde mahir olan görevliler tarafından da dağıtılarak, kiralayan kişinin kolaylıkla ikram ettirmesi sağlanabilir. 

Mevlitler Ve Merasimlere Uygun Bir İkram

Lokma tatlısı misafirlere ikram edilecek bir tatlı olmanın yanı sıra, büyük davet günlerinde de tercih edilen bir tatlıdır. Bazen cami çıkışında insanlara, bazen yapılan mevlitlerde davetlilere, bazen de herhangi bir program da misafirlere babamın hayrına lokma döktürme dağıtmak istiyorum diyen kişiler her türlü ikram etme imkânına sahiptir. Hatta böyle ortamlarda özellikle lokma döktürme ikramı daha fazla tercih edilir. Hem herkesin eskiden beri aşina olduğu bir lezzettir, hem de çoğu kişi tarafından sevilen ve tercih edilen bir tatlı çeşididir. İşinde tecrübe sahibi olan güvenilir kişiler tarafından yapıldığı zaman mutlaka herkesin seveceği bir lezzete sahip olarak tercih edilecektir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.