Site Rengi

Babaannemin Hayrına Lokma Döktürme

22.08.2020
32
Babaannemin Hayrına Lokma Döktürme

Babaannemin Hayrına Lokma Döktürme

Geçmişten günümüze insanlar niyetlerinin veyahut isteklerinin kabul olması ya da yalnızca maddi durumları yerinde olduğu için lokma döktürürler. Bu gelenek her ne kadar geçmişte daha fazla yapılıp ve günümüz de unutulmaya yüz tutmuş olsa da varlığını halen sürdürebilmektedir. Lokma aslen sıcak yenen lakin soğuk da tercih edilen bir tatlı türüdür. Şerbetli ve şekli yuvarlağa yakın olan bu tatlıyı tüketmesi çok kolaydır. Lokma tatlısı yediden yetmişe sağlığı bunu yemeye uygun olan herkesin keyifle yiyeceği bir tatlı çeşididir. Çok sevildiği gibi yapılışı da kolaydır ve lokma döktürmek isteyen insanları fazla uğraştırmaz.

Babaannemin Hayrına Lokma Döktürme İşi Nasıl Yapılır?

İnsanlar yıllardır pek çok sebepten ötürü lokma döktürmüşlerdir. Babaannemin hayrına lokma döktürme işi de bu sebeplerden biridir. Bu yol kişinin büyüklerine hürmet etmesine ve onlara saygı duymasına da vesile olabilmektedir. Babaannemin hayrına lokma döktürme işinin asıl amacı eğer babaanne yaşıyorsa daha uzun ve sağlıklı bir ömrünün olması, eğer vefat etmiş ise yıldönümünde onu hayırla anmak ve ruhunun huzur bulmasıdır. Yediden yetmişe herkesin sevdiği lokma tatlısını döktürmek bunu yapan kişiye sevap kazandıran bir faaliyettir. Ayrıca tatlıyı yiyenlerden hiçbir şekilde ücret alınmamalı ve tüm masrafı döktüren kişi karşılamalıdır.

Lokma Döktürme İşinin Faydaları Nelerdir?

Babaannemin hayrına lokma döktürme işini yapmak istiyorum diyen insanlar azımsanamayacak kadar fazladır. Yapılan bu işin hem yiyene hem de lokmayı döktürene faydaları büyüktür. Lokmayı yiyen kişi hem bedavadan tatlı yemiş hem de güzel ve hayırlı bir ortamın içinde bulunmuş olur ve dilerse döktüren kişiye de hayır duaları okuyabilir. Lokmayı döktüren kişinin ise hem ettiği niyet hayırlıysa Allah tarafından kabul olur hem de yiyenlerin güzel dualarını almış olur. Lokma döktürme işinin sonucunda kesinkes sonuç alınacak diye bir kaide yoktur ve kişi bunu kabul olması için değil niyeti için yapmalıdır. Lokma döktürmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken tek unsur tüm masrafı kendilerinin karşılamalarıdır. Onun haricinde lokmanın nerede, nasıl ve kim tarafından döktürüldüğü önemli değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.