Site Rengi

Anadolukavağı Lokma Döktürme

15.06.2020
480
Anadolukavağı Lokma Döktürme

Anadolukavağı Lokma Döktürme

Anadolukavağı Lokma döktürme eski dönemlerden günümüze kadar gelmiştir. Özellikle Osmanlı kültüründe olan ve bugün kültürümüzde de devam eden bir gelenektir. Osmanlı döneminde zaferler kazanıldıktan sonra ve tahta yeni bir padişah geçtiğinde günlerce yapılıp dağıtılan yaşlı, genç, küçük ve büyük herkesin severek yediği bir tatlıydı.

Daha sonra saray kültüründen çıkıp halk arasında, evlerde de yapılmaya başlandı böylece yaygınlaşıp günümüze kadar geldi. Bu ismin verilmiş olması tatlının tek lokmada yenmesiyle alakalıdır. Lokma tatlısı dökümü günümüzde iyi bir organizasyon ile yönetiliyor. Çünkü eskiden belli bir kesimde yapılan tatlı bir dönem evlerde yapılırken artık daha geniş işlerde de kullanılmaya başlanınca buda beraberinde organizasyon düzenlenerek yapılmasını getirdi.

Lokma Ne Zaman Döktürülür?

Lokma döktürme genel itibariyle hayırlara vesile olması amacıyla hayırlı işlerde döktürülür. Bu işlerden bazıları: Yeni bir iş anlaşması imzalandığında işin hayırlı olması ve yolunda gitmesi amacıyla, yeni bir işyeri açılacağını da bol kazanç versin bereketli olsun diye,  asker uğurlamadan önce askerin hayırlı bir şekilde gidip görevini yapıp geri gelmesi için, hayır amacıyla yapılan okul açılışlarında eğitim alacak olan çocukların vatana millete hayırlı bireyler olması amacıyla döktürülür.

Cami açılışlarında ibadette hep kullanılsın dua edersin diye, mevlitlerde davete katılan kişilerin duasını almak amacıyla, uzun zamandır çocuğu olmayan kişilerin çocuğu doğduğunda çocuğu hayırlı bir evlat olsun diye, yeni bir araç alındığında kazadan beladan esirgesin hayırlı işlerde kullanmak nasip olsun diye ve daha birçok neden için döktürülebilir.

Lokma Dökümü Nasıl Yapılır?

Lokma genellikle evlerde kolaylıkla dökülebilecek tatlı türlerinden bir tanesidir. Lokma için kullanılacak malzemeler de oldukça bulunması kolay malzemelerdendir. Maya, tuz, şeker ile hazırlanan hamur biraz bekledikten sonra genel itibariyle yuvarlak şekilde yapılan lokmaya istenilen şekil verilerek yağda kızartılır.

Lokma şekerli şekersiz olabilme imkanına da sahiptir. Yapılışı itibariyle kolay olması seri yapılışını da kolaylaştırmıştır. Bu işlem bazı firmalar tarafından bir organizasyonla da yerine getirilebilir. Bir organizasyon ile anlaşılmış ise oldukça erken bir saatte lokmanın dağıtılacağı alana gidilip gerekli hazırlıklar yapılarak lokma döktürme işlemine başlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.